התורה הסינית

אדם אחד פנה למורה סיני וביקש ממנו שילמד אותו את תורתו. כאשר הבין המורה כי האדם העומד מולו הוא רופא, ענה לו: "לך אל מטופליך וטפל בהם באהבה. זוהי התורה הסינית".

קורס רפואה סינית

שן נונג - אבי הרפואה הסינית

האגדה מספרת על שן נונג שנולד כשדופן בטנו שקופה לגמרי, כך יכול היה לראות איך משפיעים המזונות והצמחים על איבריו הפנימיים ולגלות את סגולות המרפא שלהם.

רפואה סינית לימודים

אגדה סינית עתיקה

בעבר מקובל היה לבקר אצל הרופא כל עוד אתה בריא. כשחלה אחד ממטופליו, היה הרופא מניח נר על החלון. כאשר נרות רבים דלקו בחלונו של רופא, ידעת שהרופא אינו טוב דיו.

לימודי-רפואה-סינית

"בני אדם מאבדים את בריאותם כדי לצבור כסף ואז הם מבזבזים את כספם בניסיון להציל את בריאותם". קונפוציוס

סינית

פתגם סיני עתיק

"הרופא הנעלה מביא את האביב אל הסתיו"

לימודי רפואה משלימה


כיצד בוחרים היכן ללמוד רפואה סינית?

מאת מערכת האתר

לימודי רפואה סינית

 ההחלטה ללמוד ולפתח קריירה בתחום של רפואה סינית איננה עניין של מה בכך- זוהי החלטה רבת משמעות בעלת השלכות על עתידכם האישי, המקצועי והכלכלי. לכן מומלץ מאוד להשקיע זמן ולבדוק את היצע המכללות והמוסדות הקיימים כיום בשוק, כדי שתהיו סמוכים ובטוחים שזמנכם היקר ושכר הלימוד שלכם אינם מתבזבזים לריק.
 עליכם לדעת כי אתם מצטרפים למוסד הטוב ביותר אשר יכשיר אתכם לצאת לחייכם המקצועיים כשאתם מצוידים בידע תאורטי ומעשי רחב ביותר, בניסיון קליני עשיר ובביטחון ביכולתכם לעבוד ולהתפרנס מעיסוקכם. לשם כך ריכזנו עבורכם כמה שאלות חשובות שכדאי להעלות ולבדוק בטרם תקבלו את ההחלטה.

• מה היקפן של שעות ההתמחות המעשית בתכנית הלימודים?
 מאחר והחלק המעשי של תכנית הלימודים שבו מתנסים הסטודנטים הלכה למעשה במלאכת הטיפול ברפואה סינית הוא החלק החשוב ביותר, חפשו תכנית לימודים שהיקף שעות הלימוד המוקדשות בה להתנסות קלינית הוא הגדול ביותר (שעות צפייה קלינית + התנסות מעשית בקליניקה). כמו-כן, שווה לברר האם תכנית הלימודים כוללת גם צפייה קלינית במרפאתו של ראש המגמה, מה שמאפשר לכם גם הצצה למציאות של עבודה בסביבה קלינית וגם התלמדות מעשית אישית עם הסמכות המקצועית הגבוהה ביותר.

• האם תכנית הלימודים כוללת קורסי התמחות?
 היות וקהל המטופלים בישראל של היום כבר איננו מסתפק במטפלים כלליים ברפואה סינית אלא מחפש לעצמו מטפלים בעלי התמחות בנושאים ספציפיים, חשוב לחפש תכנית לימודים המתאימה את עצמה לרוח הזמן ולצרכי הקהל ושמה דגש על התמחויות שונות בתוך הרפואה הסינית, כגון:  דרמטולוגיה, אורתופדיה, גניקולוגיה ופדיאטריה.

• כמה שנים פועלת התכנית? הוותק של התכנית ושל מוסד הלימודים הם משתנה חשוב המעיד הן על רמת הלימוד וההוראה במכללה והן על חוזקה ועל יציבותה הכלכלית. אם כמות הסטודנטים הלומדים בתכנית מדי שנה היא גדולה סימן שהמתעניינים שבים ו"מצביעים ברגליים" כי אכן מדובר בתכנית איכותית ביותר.

• מיהו סגל ההוראה המלמד במכללה? האם המרצים הם מטפלים ברפואה סינית הנחשבים למומחים בתחומם, בעלי ותק וניסיון רב שנים בטיפול ובהוראת רפואה סינית?

• מה שיעור הבוגרים אשר סיימו את לימודיהם במכללה ומועסקים בשוק הרפואה המשלימה?  משתנה זה מעיד, אולי יותר מכל, על כך שמסלול הלימודים אכן מכין את בוגריו בצורה הטובה ביותר ל"יום שאחרי", ליום שבו תהפכו למטפלים מצליחים המשתלבים בשוק העבודה. 
 
• האם המכללה תסייע לי להשתלב בשוק העבודה בתום לימודיי? חפשו מכללה בעלת חטיבת השמה שכל תפקידה הוא לסייע לכם בכניסה לשוק העבודה בתחום של רפואה סינית מיד עם תום הלימודים.

האם תכנית הלימודים כוללת את כל ענפי הרפואה הסינית, קרי: לימודי הפילוסופיה הסינית, דיקור, צמחי מרפא סיניים, טיפול תזונתי, ולימודי המגע – טווינא או זן-שיאצו?

האם תכנית הלימודים עומדת בדרישות האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי ובדרישת חוק הדיקור של ועדת הכנסת להסדרת תחום הרפואה המשלימה בישראל?

האם תכנית הלימודים מבוססת על תכניות הלימודים של אוניברסיטאות מובילות ובעלות שם בסין ומאושרת על ידן? שיתוף פעולה בינלאומי שכזה יקנה לכם תעודה בעלת הכרה בינלאומית ואפשרות להמשך לתואר רפואה סינית בסין.

מהי הפריסה הגאוגרפית של המכללה? וודאו כי תוכלו לעבור בקלות משלוחה לשלוחה במהלך הלימודים במקרה של שינוי מקום המגורים שלכם.

האם תכנית הלימודים רבת שעות ומעמיקה הכוללת הן לימודים תיאורטיים מקיפים והן שעות רבות של התנסות מעשית? ודאו כי התכנית ארבע שנתית וכוללת לפחות 3050 שעות לימוד רפואה סינית (רף המינימום שנקבע ע"י האגודה לריפוי סיני מסורתי), במוסדות המעמיקים בארץ מלמדים כ- 3,400 שעות ומעלה.

האם קיימים במסגרת תכנית הלימודים לימודי רפואה מערבית ברמה גבוהה? חפשו מוסד לימודים המאופיין בתכנית לימוד בעלת מבנה אינטגרטיבי המשלבת בין לימוד והבנה של רפואה סינית מסורתית ובין התובנות של הרפואה המערבית.

האם מושם דגש על לימודי המגע? ודאו כי בנוסף לתעודת המטפל ברפואה סינית תינתן בידכם גם תעודה של מטפל באחד ממקצועות המגע- טווינא או זן-שיאצו.

מה אופיו של הסאטז'? האם מושם דגש על התמחות קלינית (סטאז') עשירה ומגוונת אשר תכשיר אתכם ליכולת טיפול עצמאית? האם מפעילה המכללה קליניקות מתמחים מיוחדות כדי לאפשר לכם את המפגש עם קהל רחב של אנשים מכל מעגלי החיים ועם מגוון של בעיות ומצבים בריאותיים? האם המכללה דואגת להביא מטופלים לקליניקות? האם במהלך ההתנסות תוקדש לכם הנחיה צמודה של סגל ההוראה הבכיר במכללה? כמה אנשי צוות מלווים אתכם באופן צמוד בכל שיעור מעשי/קליניקה?

האם קיימת במכללה מערכת למידה מתוקשבת שתאפשר לכם להתעדכן בחומרי לימוד, לקרוא ולשתף במאמרים ובמחקרים- בקלות וללא צורך לצאת מהבית? כאשר החומר הלימודי נמצא במערכת המתוקשבת אתם פטורים מהצורך לסכם את דברי המורים במהלך השיעור ויכולים לשבת רגועים בכיתה ולהתרכז באמת בשיעור. בנוסף, יש לכם קשר און ליין עם המרצים המאפשר לכם לקבל מענה לשאלות מעבר לשעות הלימודים.

האם קיימת במכללה ספרייה עשירה בספרות מקצועית עדכנית בתחום הרפואה הסינית? כזו שתאפשר לכם לימוד אישי מעבר לשעות הנלמדות בכיתה? האם ניתנת בספרייה הדרכה והכוונה בחיפוש אחר חומרים על ידי ספרנית מקצועית?

• אילו הטבות מציעה המכללה לסטודנטים? האם ניתנים קורסי העשרה ללא עלות? האם ניתן לרכוש ספרי לימוד במחיר המסובסד על-ידי המכללה? האם ניתן לכם תיק מטפל במתנה המכיל בתוכו את כל הציוד הנדרש למטפל ברפואה הסינית? האם תוכלו להשתתף בכנסים ובאירועים במחיר סמלי או ללא עלות וכו'.

ועוד כמה שאלות קטנות:
• האם המכללה מקיימת קשרים עם שגרירות סין בישראל המעניקה מלגות ללימודים ומחיה בסין?
• האם המכללה מאפשרת לסטודנטים שלה לצפות בטובי המרצים ברפואה סינית כאשר הם מטפלים ב"שידור חי" במטופלים אמיתיים במסגרת "כיתת אומן"?
• האם המכללה מסייעת לסטודנטים שלה לעבור את מבחני הגמר ומבחני ההסמכה של האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי וכן להתכונן לקראת מבחני סוף השנה בלימודי צמחי מרפא סיניים?
• האם המכללה מלמדת אותך גם תכנים הקשורים לשיווק הקליניקה בעתיד?

לייעוץ נוסף לחצו כאן>>